شرکت تعاونی کشتی سازی
تلاش بندر عامری

دکتر غضنفری اعلام کرد: آمادگی وزارت صنعت ،معدن وتجارت برای پر کردن ظرفیت های خالی کشتی سازی های داخلی


وزیر صنعت ، معدن و تجارت از آمادگی وزارت صنعت برای پر کردن ظرفیت های خالی کشتی سازی های داخلی و سفارش ساخت به آنها خبر داد.


به گزارش شاتا' مهدی غضنفری' روز چهار شنبه در مراسم افتتاح سایت مخازن شرکت سوخت رسانی و خدمات دریایی قشم ، افزود: در توافق ماه گذشته میان شرکت کشتیرانی و شرکت ملی نفتکش مقرر شد این دو شرکت بزرک خرید خود را از کشتی سازی های داخلی انجام دهند.
وی خطاب به استاندار هرمزگان گفت: اگر کشتی سازی شما 'ایزودایر کو ' ظرفیت خالی داشته باشد ما مشتری شما هستیم .
وزیر صنعت و معدت و تجارت تاکید کرد سیاست ملی آن است از همه ظرفیت های کشتی سازی داخلی استفاده و تا زمانی ظرفیت خالی وجود دارد هیچ کدام از مدیران خود را مجاز به خرید از کشتی سازی های خارجی نمی دانند.
وی با تاکید کرد انبوهی از سفارشات آماده داریم و شرکت کشتی سازی و صنایع فرا ساحل (ایزو ایرکو ) خود را آماده کند.
غضنفری ادامه داد: در صورتی که این شرکت بتواند سرمایه در گردش بهتری را فراهم کند ما آماده همکاری هستیم .
وی ادامه داد: این همکاری نزدیک یک شرط هم دارد و ان این است که باید در تحلیل به موقع به به تعهدات خود عمل کند و در غیر این صورت گروه مصرف کننده نیز آزاد است از هر کشوری کشتی خریداری کند.
وزیر صنعت معدن و تجارت تصریح کرد: ما آماده سفارش ساخت کشتی به کشتی سازی های داخلی هستیم و تاکید بر این است که باید اول با تولید کننده داخلی مورد توجه قرار گیرد وی با ابزار امیدواری بر اینکه استات هرمزگان به عنوان سرآمد کشتی سازی صنایع دریایی و حمل و نقل باشد گفت: رشد در حوزه کشتیرانی ، حمل و نقل زمینی و ریلی را توسعه می دهد .
وی با استناد به برخی از آمار که هم اکنون 90 درصد بار در حال جا به جا شدن میان کشور ها توسط حمل و نقل دریایی انجام می شود ، گفت:با توجه به اتصال ایران به شمال و جنوب و توانمندی ایران باید نهایت استقاده را برای توسعه حمل و نقل دریایی بکنیم.
غضنفری با استناد به برخی از آمار های جهانی گفت: در سال 2011 میلادی 8/8 میلیارد تن بار جابه جا شده که سهم مواد نفتی و میعانات و مواد خشک و کانتینتری به ترتیب هر کدام یک سوم مجموع بار بوده است.
وی تصریح کرد: کشتیرانی ایران 34 میلیون تن از این باز را جا به جا کرده و از سویی سر جمع کل بار های جا به جا شده ایران 100 میلیون تن بوده است .
غضنفری حجم مبادلات تجاری ایران با دنیا را 170 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: این رقم نسبت به 120 میلیارد دلار چند سال گذشته رشد قابل توجه داشته است.
وزیر صنعت ، معدن و تجارت تاکید کرد تجارت خارجی مدیون حوزه تولید و حمل و نقل است و در کنار رشد صادرات غیر نفتی حمل و نقل نیز در حال رشد است .
وی اظهارداشت: به طور معمول در گمرک آمار ارزشی و تناژ تجارت خارجی را ذکر می کنیم اما باید به یاد آوریم که سیستم حمل و نقل پویا این کار را انجام می دهد.
غضنفری در بخشی از سخنان خود گفت: اگر در سه حوزه کشتیرانی، کشتی سازی و توسعه خدمات دریایی پیشرفت مورد نیاز را داشته باشیم رشد متوازن در صنایع دریایی ایجاد می شود.
وزیر صنعت معدن و تجارت درباره حوزه کشتیرانی توضیح داد: ناوگان دریایی به رغم فشارهای ناجوانمردانه چند کشور، از قدرت بالایی برخوردار است و با وجودی که یکی از اهداف آنها تحریم تجاری (حمل و نقل و انتقال پول) است اما به لطف خدا موانع را پشت سر گذاشته و حوزه حمل و نقل آسیبی ندیده است.
غضنفری در ادامه، تعداد کشتیهای شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی را 163 فروند کشتی عنوان کرد و گفت: یک سوم این کشتیها فله بر، یک سوم کانتینر بر و یک سوم جنرال می باشند.
وی با بیان اینکه کشتیرانی جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف ظرفیت خوبی دارد گفت: این سرمایه عظیم هم اکنون پشتیبان حمل و نقل و تجارت و کشتی سازی است.
غضنفری درباره حوزه کشتی سازی به عنوان یکی از ارکان صنایع دریایی گفت: مهمترین شرکت کشتی سازی ایکو در استان هرمزگان از ظرفیتهای بالا برخوردار است و با سرمایه گذاریهای خوب انجام شده از نقطه های ایجاد امید و اشتغال است.
به گفته وزیر صنعت معدن و تجارت، ایزوایکو هم اکنون توان ساخت و ساز کستیهای کوچک و متوسط را دارد. غضنفری ادامه داد: چندی پیش نخستین فروند کشتی در بندرعباس به آب انداخته شد و امسال نیز پیش از پایان سال، یک فروند کشتی دیگر به آب انداخته می شود.
غضنفری ابراز امیدواری کرد که تا نیمه نخست سال آینده یک فروند دیگر از کشتیها به آب انداخته شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون ایزوایکو 15 فروند شناورهای داخلی و خارجی را تعمیر کرده گفت: 32 فروند شناور کوچک نیز از ابتدای امسال تا کنون ساخت و تعمیر شده است.
وزیرصنعت معدن و تجارت معتقد است، شرکتهای کشتی سازی در منطقه عسلویه و فازهای یک، دو، سه، هفت، هشت، دوازده، چهارده و شانزده فعالیت دارند که توجه کمتری به آن شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این جمله که ارایه خدمات دریایی شامل تعمیرات، سوخت رسانی و تامین نیروی انسانی نقش مهمی در اشتغالزایی دارد گفت: سالانه 53 هزار فروند کشتی به دریای عمان وارد و از خلیج فارس عبور می کنند که می توان انواع خدمات را به آنها ارایه کرد.
وزیر صنعت معدن و تحارت می گوید، در حالی که 70 تا 80 درصد خدمات دریایی توسط کشورهای همسایه ایران انجام می شود اما سهم ایران در این موضع بسیار اندک بود و می توان گفت ما سهم خود را به کشورهای دیگر واگذار کرده ایم.
وی تصریح کرد: سالانه 200 میلیون تن نفت کوره به صورت تانکر به کشتیها فروحته می شود و پیش بینی می کنیم این رقم به 400 میلیون تن برسد که نشان از سودآوری این تجارت دارد.
غضنفری افزود: در زمان حاضر 80 درصد فعالیت مربوط به تامین سوخت فقط در 10 بندر جهان در حال انجام است و 32 درصد این رقم فقط توسط سه بندر صورت می گیرد.
وزیر صنعت معدن و تجارت آماری نیز درباره عملیات سوخت گیری و صادرات سوخت توسط ایران ارایه کرد و گفت: سهم ما در سال 85 نیم درصد بوده که این رقم بسیار اندک است.
وی ادامه داد: در سالهای 86 و 87 این سهم به ترتیب 5 و 14 درصد شد و هم اکنون به 20 درصد می رسد.
وزیر صنعت معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری اولین جلسه شورای عالی صنایع دریایی در وزارتخانه جدید در آینده نزیک اشاره کرد و گفت: مسایل دریایی هرمزگان، کشتی سازی و کشتیرانی جزو دستورکار این جلسه خواهد بود.
غضنفری ادامه داد: شورای عالی صنایع دریایی قرار است در عالی ترین سطح با حضور رییس جمهور برگزار شود اما پیش از آن نخستین جلسه در سطح وزیر و تصویب برخی مصوبات خواهد بود.
وی گفت: آن بخش از مصوبات که نیاز به دستور رییس جمهوری دارد در جلسه بعدی شورا مطرح می شود.
وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به افتتاح سایت مخازن شرکت سوخت رسانی و خدمات دریایی قشم عنوان کرد: امیدواریم تا افتتاح امروز سهم ما در ارایه خدمات دریایی افزایش یابد.
وی افزود: به زودی نیز قرار است سایت مشابهی در قشم راه نادازی شود.
غضنفری تصریح کرد: در حوزه خدمات دریایی فعالیتهای خوبی آغاز شده که روز به روز شاهد افزایش آنها خواهیم بود.
وزیر صنعت معدن و تجارت، ایجاد اشتغال، ارتقا شان جمهوری اسلامی ایران، جلوگیری از قاچاق سوخت، امکان استفاده از پسماندها که به نفع محیط زیست است را از مهمترین اهداف راه اندازی مخازن سوخت رسانی اعلام کرد.

  منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت -