شرکت تعاونی کشتی سازی تلاش بندر عامری

تغییر جهت‌گیری بودجه 90 به سمت بخش خصوصی با شعار

سه شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۰
0
تغییر جهت‌گیری بودجه 90 به سمت بخش خصوصی با شعار
عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: رویکرد مجلس در بررسی بودجه سال جاری قطعاً با نامگذاری سال به "جهاد اقتصادی " در جهت حمایت از بخش خصوصی و ورود مردم به عرصه‌ فعالیت‌های اقتصادی تغییر خواهد کرد.
تغییر جهت‌گیری بودجه 90 به سمت بخش خصوصی با شعار ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، عباسعلی نورا خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب بسترهای توسعه اقتصادی در کشور فراهم نبود حال آنکه لازمه رونق اقتصادی در هر کشوری آماده کردن زیرساختها و زیربناهاست. 

وی ادامه داد: در طول سالهای پس از انقلاب تلاش زیادی برای آماده کردن زیرساختها شد، در بسیاری از نقاط دور دست کشور جاده، فرودگاه ، دانشگاه و نیروی انسانی کارآمد وجود نداشت و انقلاب تمام بسترهای لازم را برای توسعه اقتصادی فراهم کرد. 

نورا با بیان اینکه در حال حاضر در بیشتر نقاط کشور امکانات اعم از دانشگاه، محورهای مواصلاتی، توزیع انرژی و مخابرات فراهم است، گفت: همه اینها فضا سازی مناسبی برای توسعه اقتصادی است. 

این استاد اقتصاد دانشگاه ادامه داد: جهاد اقتصادی بهترین نامی است که برای امسال انتخاب شده است، زیرا می‌تواند فضایی را ایجاد کند که پس از 30 سال از زیرساخت‌های فراهم شده در جهت توسعه اقتصادی بهره ‌برداری کنیم. 

وی رویکرد " جهادی اقتصادی " را با توجه به رونق اشتغال، رفاه مردم و فعالیت بخش خصوصی متمایز از سالهای گذشته دانست و افزود: جهاد اقتصادی برای تحقق اهداف اصل 44 قانون اساسی ضروری است. 

نورا تاکید کرد: جهاد اقتصادی از هر منظر بهترین هدفگذاری برای سال جاری بود و می‌تواند جهت گیری برای آینده کشور را از جهات مختلف یعنی تولید، فعال سازی بخش خصوصی و بهره‌برداری از زیرساختها برای ما ترسیم کند. 

وی عدم بهره‌برداری از زیرساختهای فراهم شده در کشور را از معضلات امروز کشور دانست و تصریح کرد: بعضا مشاهده می‌شود جاده، فرودگاه و یا منطقه ویژه احداث اما رها شده است و یا از راه‌آهن و فرودگاه بهره‌برداری مناسب نمی شود،جهاد اقتصادی سبب می‌شود حرکت‌ها به سمت بهره‌برداری از این زیرساختها سوق پیدا کند. 

نورا با اشاره به جمع بندی مباحث درآمدی لایحه بودجه سال 90 در کمیسیون تلفیق و بررسی بخش‌های هزینه‌ای پس از تعطیلات نوروز افزود: در بررسی تلفیق 23 هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت کاهش پیدا کرد و برخی پیشنهاد می‌دادند درآمدهای نفتی دولت از 80 به 82،5 دلار در هر بشکه افزایش یابد تا دولت با کسری بودجه مواجه نشود. 

وی گفت: اما به نظر می رسد با هدفگذاری جهاد اقتصادی در کشور جهت گیری بودجه نیز به این سمت تغییر کند، به طور قطع و یقین شعار جهاد اقتصادی مختص بخش خصوصی است زیرا فعالیتهای اقتصادی دولت بر اساس سیاست‌های اصل 44 محدود شده است. 

عضو کمیسیون تلفیق تاکید کرد: بر این اساس باید تمام حمایتها متوجه بخش خصوصی شود و این نوید خوبی برای بخش خصوصی است. 

وی اضافه کرد: وقتی مقام معظم رهبری تا این حد با اقتدار از بخش خصوصی حمایت می‌کنند از این بخش نیز انتظار می‌رود حضور فعالتری در عرصه‌‌های اقتصادی داشته باشد.