شرکت تعاونی کشتی سازی تلاش بندر عامری

سفارش قطر به لنج سازان ایرانی پس از 40 سال

یکشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۸۹
0
سفارش قطر به لنج سازان ایرانی پس از 40 سال
مدیرعامل کارگاه لنج سازی ابراهیمی گفت: قطری ها ساخت دو موتور لنج را به این کارگاه سفارش داده اند که این اولین سفارش این کشور به ایران پس از گذشت 40 سال به شمار می رود . "عبدالله ابراهیمی " اظهار داشت:قطری ها در گذشته از مشتریان لنج سازی های ایران به شمار می رفتند.
 سفارش قطر به لنج سازان ایرانی پس از 40 سال قطر پس از گذشت 40سال برای ساخت لنج به سراغ ایرانی ها آمد. 
مدیرعامل کارگاه لنج سازی ابراهیمی گفت: قطری ها ساخت دو موتور لنج را به این کارگاه سفارش داده اند که این اولین سفارش این کشور به ایران پس از گذشت 40 سال به شمار می رود . 
"عبدالله ابراهیمی " اظهار داشت:قطری ها در گذشته از مشتریان لنج سازی های ایران به شمار می رفتند. 
وی تبحر ، مهارت و سابقه تاریخی ایرانی ها در لنج سازی و استحکام و ایمنی بالای لنجهای ساخت داخل را از دلایل تمایل قطری ها به سفارش ساخت لنج به ایرانی ها عنوان کرد. 
وی طول عمر لنج های ساخت ایران را 100 تا 120 سال عنوان کرد و اظهار داشت :در صورت نگهداری درست واصولی این زمان نیز افزایش خواهد یافت. 
ابراهیمی در خصوص تامین مواد مورد نیاز ساخت لنج افزود : تخته های که برای ساخت لنج ها مورد استفاده قرار می گیرد از آفریقا و کشورهایی چون سنگاپور وارد می شود اما چوبی که در این لنج ها مورد استفاده قرار می گیرد از داخل تامین می شود. 
وی در خصوص مدت زمان مورد نیاز برای ساخت لنج و همچنین ارزش آن گفت: این زمان بسته به وزن لنج متفاوت است به عنوان مثال ساخت یک لنج 50 تنی به ارزش 60 تا 70 میلیون تومان سه ماه زمان می برد اما برای یک موتور لنج هزار و 500 تنی به ارزش 1.5 میلیارد تومان 1.5 تا دو سال باید زمان صرف شود. 
ابراهیمی در خصوص نحوه آموزش لنج سازی اظهار داشت: افراد شاغل در لنج سازی ها به تجربه ساخت لنج را فرا می گیرند. 
مدیر عامل کارگاه لنج سازی ابراهیمی در خصوص لنجهای در حال ساخت دراین کارگاه افزود:در حال حاضر 15 موتور لنج ایرانی در ظرفیتهای مختلف از 70 تا هزار و 500 تن در این کارگاه در حال ساخت است. 
کارگاه لنج سازی ابراهیمی یکی از بزرگترین واحدهای لنج سازی در هرمزگان است که در بندرکنگ (بندرلنگه ) واقع است.